Spor Haberleri

Fenerbahçe Antalya Maçında Diegonun Pozisyonunda Penaltı Var mı?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

Fenerbahçe ile Antalyaspor arasında oynanan 7. hafta açılış mücadelesinde maçın ilk yarısında ilginç bir pozisyon meydana geldi. Maçın ilk yarısında Antalyaspor 1-0 öndeyeken Fenerbahçeli Isla’nın sağ tarafta yaptığı orta ceza sahası içindeki Antalyasporlu defans oyuncusu Diego’nun açık eline çarptı. Ancak hakem devam kararı verdi. Peki Deigonun pozisyonunda penaltı var mı? IFAB bu konuda ne diyor.

Diegonun pozisyonu penaltı mı?

Sene başında yapılan kural değişiklikleriyle birlikte futbolda tabiri caizse yeni bir döneme girildi. Penaltı vuruşlarından, aut vuruşlarına kadar birçok pozisyonda kural değişikliği yapan FIFA ceza sahasında elle oynamayla ilgili pozisyonda da kural değişikliğine gitti. Kural değişikliğini analog bir saat üzerinde anlatan FIFA yetkililerinin ifadelerine göre Deigonun pozisyonu penaltı mı değil mi göreceğiz.

IFAB-Penaltı-Elle-Oynama
IFAB-Penaltı-Elle-Oynama

Kuraldaki değişikliğe göre yukarıdaki görseli bir saat gibi düşünürseniz saat 3 ve 9un üst kısmında kalanlar yani turuncu ile gösterilen alanda oyuncu elle oynarsa hakem penaltı kararı verecek. Saat 3-4 ve 9-8 arası yani sarı ile gösterilen alanlarda hakemin taktir hakkına bırakılacak. Diğer kısımlarda ise yani mavi alanlı kısımlarda penaltı verilmeyecek. Tabi mavi kısımda oyuncunun bile bile eliyle oynama durumu olmaması gerekli.

Diegonun Pozisyonunda Penaltı Var Mı
Diegonun Pozisyonunda Penaltı Var Mı

Buna göre Fenerbahçe Antalyaspor Maçında Diegonun pozisyonu penaltı mı sorusu Diegonun eli mavi kısımda olduğu için ve bilerek oynama olmadığı için hakemin devam kararının doğru olduğu görülüyor.

Sizin bu kuralla alakalı görüşleriniz nelerdir? Diegonun pozisyonunda penaltı var mı yok mu?

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla Spor Haberleri
22 ekim real madridin istanbula getireceği tüm kadrosu
22 Ekim Real Madrid’in İstanbul’a Getireceği Tüm Kadrosu

2019-2020 Şampiyonlar Ligi Grup maçların da büyük mücadele devam ediyor. Temsilcimiz Galatasaray; hatırlanacağı üzere PSG, Real Madrid, Club Brugge ile...

Kapat