Spor Haberleri

Fenerbahçe’nin 1959 Öncesi 9 Şampiyonluğu Sayılacak Mı ?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

Şampiyonluk sayısının 28 tane olduğunu iddia eden Fenerbahçe kulübünün 1959 öncesi 9 lig şampiyonluğu süper lig şampiyonluklarına dahi edilecek mi ? Şampiyonluklar geri verilecek mi ? İşte detaylar…

fenerbahçe haberleri
Fenerbahçe Verilmeyen 9 Şampiyonluk

Fenerbahçe Verilmeyen 9 Şampiyonluk İle İlgili Açıklama ve Video Yayınladı 28

Türkiye Futbol Birinciliği Ligi

1959 öncesi ulusal şampiyonluklar derken İstanbul Ankara veya İzmir liglerinden değil Türkiye Şampiyonluklarından bahsediliyor. Yani milli küme ve Türkiye Futbol Birinciliği adlı organizasyonlardan. Türkiye Futbol Birinciliği çok farklı kentlerin katılımları ile düzenlendi örneğin 1924 de 15 şehir 1933 de 18 takım bu lige katıldı.

Bu Şampiyonaya katılabilmek için takımların önce kendi şehir liglerinde şampiyon olması şarttır. Örneğin İstanbul şehrinden katılan takım önce İstanbul liginde şampiyon olması gerekiyordu. Fenerbahçenin ürkiye Futbol Birinciliğinde 3 Şampiyonluğu bulunmaktadır.

https://www.youtube.com/watch?v=viQ4eOCSPMU

Gelelim Milli Kümeye

Milli küme adı üzerinde ulusal lig demektir. Bu lig Türkiye’nin ilk deplasmanlı ulusal lig organizasyonudur. Fenerbahçenin 11 yılda bu ligde 6 şampiyonluğu bulunmaktadır.Milli küme sadece 3 şehrin İstanbul Ankara ve İzmir’in takımları arasında yapılmıştır. Şuan oynanan süperligin de ilk 8 sezonundan 7’si bu şehirler arasında yapıldı yani ilk 7 yıl sadece 3 şehrin takımları katıldı.

Dikkat edilmesi gereken bir hususta bu iki organizasyon aynı anda hiçbir zaman oynanmadı. Türkiye Kupası o yıllar Türkiye’den UEFA’ya takım göndermek için yapılan bir organizasyondu. Ayrıca farklı bir lig değil diğer ligler devam ederken yapılıyordu.

fenerbahçe haberleri
Fenerbahçe Verilmeyen 9 Şampiyonluk

Fenerbahçe’ye 9 Şampiyonluk Verilecek Mi Sayılacak Mı ?

TFF den yapılan açıklamaya göre Fenerbahçe kulübünden böyle bir talep gelmediği yönünde. Fenerbahçe resmi iletişim ve sosyal medya kanalları 29. şampiyonluk parolası ile 2019 2020 sezonuna başladılar. Bakalım önümüzdeki günlerde bu şampiyonluklar verilecek mi ?

Diğer takımlar özellikle Galatasaray ve Beşiktaş bu durumdan tabii ki memnun olmayacaklardır. Kendilerinin o senelerde yani 1959 öncesi liglerde şampiyonlukları da sayılmak zorunda olunacak. Eğer yeni bir karar ile tüm şampiyonluklar yeniden düzenlenirse yeni şampiyonluk sayıları bakalım nasıl olacak.

Fenerbahçe verilmeyen sayılmayan şampiyonluklar konusunda özellikle sosyal medya hesaplarından kamuoyu oluşturmak için farklı paylaşımlar yapıyor. Kendince delil ve ispatları açıklayan kulübün bu konu hakkında ki videosunu izlerseniz daha geniş bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sizce Fenerbahçe’nin bu şampiyonlukları eklenmeli mi eklenmemeli mi ? görüşlerinizi alt kısımdan bizlere ve diğer futbol severlere yorum olarak bildirebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla Spor Haberleri
dani alves haberleri
Dani Alves Futbolu Bıraktı Mı Şuan Hangi Takımda Oynuyor ?

Dünyaca Ünlü yıldız Dani Alves Avrupa da mı oynuyor ? Şuan hangi takımda ? Futbolu bıraktı mı bırakmadı mı? Jübilesi...

Kapat