Kuruluş Osman

Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Gerçekte Kimdir Var Mı?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

Atv’nin yeni dizilerinden Kuruluş Osman, iddialı kadrosu; güçlü prodüksiyonu ile oldukça iddialı geliyor. Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olacak olan Kuruluş Osman; adından da anlaşılacağı gibi Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu ele alacak. Kuruluş Osman dizisinin oyuncu kadrosu, karakterleri belli oldu. Yakın-markaj ailesi olarak sizlere Kuruluş Osman dizisinin karakterlerini tanıtmaya devam ediyoruz. Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Gerçekte Kimdir Var Mı? Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Kimdir? Kuruluş Osman Kalanoz Gerçekte Kimdir? Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Var Mı? Kuruluş Osman Kalanoz Gerçekte Var Mı? Kuruluş Osman Domaniç (İkizce) Savaşı.

Kuruluş Osman Kalanoz Kimdir Tarihte Gerçekte Var Mı?

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun anlatıldığı Kuruluş Osman dizisinde; Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı Osman Bey’in; Kendi adının verildiği Osmanlı Devleti’ni kuruluş süreci anlatılıyor. Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda; Sadece İstanbul’da değil Anadolu’nun bazı bölgelerinde de Bizans İmparatorluğu hakimdi. Özellikle Osmanlı Devleti’nin kurulduğu Söğüt ve Domaniç Bölgeleri Bizans hakimiyeti altındaydı. Kuruluş Osman Dizisini izleyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri de Kalanoz karakterinin gerçekte, tarihte var olup olmadığı idi. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, Kalanoz’un gerçekte, tarihte yer aldığı ve dönemin Karacahisar Tekfuru’nun kardeşinin adının Kalanoz olduğu ortaya çıkmıştır. Kalanoz isminin; Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecinde, Osman Bey’in Bizanslılarla savaştığı Domaniç (İkizce) Savaşında Kalanoz’un bir Bizans olarak komutanı olarak çıktığı tarihi kaynaklarda belirtilmiştir. Gelin sizlerle Kalanoz isminin ortaya çıktığı Domaniç (İkizce) Savaşı’nı beraber inceleyelim.

Kuruluş Osman Domaniç (İkizce) Savaşı

Kuruluş Osman Domaniç (İkizce) Savaşı, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda önemli bir kilometre taşıdır. Domaniç (İkizce) Savaşı Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü Domaniç (İkizce) Savaşı sonucunda Karacahisar bir İslam kenti haline gelmiş, Osman Bey’in itibarını yükseltmiş ve Osmanlı Devleti’nin kurulması içinde önemli bir adım olarak tarihe geçmiştir. Kulacahisar’ı kaybeden İnegöl Tekfuru Aya Nikola, Osman Bey’i topraklarından atmak için; Karacahisar Tekfuru ile işbirliği yaptılar ve ordularını birleştirdiler. Bu ordunun başına da Karacahisar Tekfuru’nun kardeşi olan Kalanoz’u komutan olarak atadılar. Kalanoz önderliğindeki Bizans Ordusu Osman Bey’in ordusuna saldırmak için yola çıktı. 2 ordu Domaniç Beldesinde bulunan İkizce mevkinde karşılaştılar. Ve savaşın sonucunda Bizanslılar ağır bir yenilgi aldılar. Savaş sonrasında sağ ele geçirilen Kalanoz için Osman Bey askelerine şu emri verdi: ”Önce karnını yarın, sonra eşip it gibi gömün”. Kalanoz’un gömüldüğü yer o tarihten sonra ”İtşeni” olarak anılmıştır.

Title

Description

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla Kuruluş Osman
serhan onat kuruluş osman
Kuruluş Osman Aybars (Serhan Onat) Kimdir Kaç Yaşında?

Kuruluş Osman dizisinde daha önce yine Osmanlı tarihini anlatan bir dizide oynamış, bu tarz dizide tecrübeli bir isim olan Serhan...

Kapat