Kuruluş Osman

Kuruluş Osman Katalanlar Kim, Gerçekte Varlar Mı?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

İspanya’dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Katalanların tarihte Türklerle ve Bizansla iş birliği yaptığını daha önce duymuş muydunuz?

Yazımızda Kuruluş Osman dizisinde de geçen Katalanların Gerçekte o dönemde var olup olmadıklarını sizlerle paylaşacağız. Kuruluş Osman’nın 3. bölümünde diziye dahil olan Katalanlar aslında kimler? Nereden Geldiler? Tarihte Gerçekten Varlar Mı? Osmanlı Devleti İle Savaştılar Mı? Katalanlar Osmanlı Devleti İle Dost Olacaklar mı? Bu Soruların Yanıtı Yazımızda gizli !!

Kuruluş Osman Dizisindeki Katalanlar Tarihte Var mı? Osmanlı İle Savaştılar Mı?

Katalanlar; şu an Avrupan’nın en gözde turizm şehirlerinden biri olan Barcelona merkezli, tek taraflı bağımsızlık ilan ederek Katalonya ülkesini kuran bir millet.

Latin kökenli olan Katalanların tarihi de çok eskiye dayanıyor. Bizim ile ilgili olan kısmı ise Osmanlı Devletinin Kuruluş yılları olan Osman Bey Döneminde karşılaşmamız. Osmanlı Devletinin kurulmaya başladığı dönemlerde çok zorluk çeken Bizans İmparatorluğu Paralı Askerlik Yapan Katalanlardan yardım istemiş ve Osmanlı akınlarını durdurmayı amaçlamıştır.

Kuruluş Osman dizisinde de tekfurun ölümü sonrası Türklerin ilerleyişini durdurmak isteyenler Katalanları çağırmış, diziye dahil olmuş ve gerçekte de olan Katalanlar o dönemde Osmanlı İle mücadele etmişlerdir.

Osmanlı’nın kuruluş yıllarında Bizans İmparatoru Andronicu II Palaelogus 6 bin 500 Katalan askerini Roger de Flor komutasında paralı asker olarak görevlendirdi. Onlardan Türklere karşı savaşmaları istedi.

Acımasız olan Katalanlar Türklere karşı başarı elde ederek binlerce Türk’ün şehit olmasına sebep oldu.

Ancak Bizans Devleti Güçlenen Katalan askerlerin lideri Roger de Flor’dan rahatsız olur. Flor kendi devletini kurma hayallerine sahiptir. Bir süre sonra Katalanlar Türklerle de işbirliğine gider. Oğuz boyundan 3 bin asker Katalan ordusuna katılır. Bunun üzerine Bizans Roger de Flor’u ‘ye çağırır ve burada onu zehirleyerek öldürür. Roger de Flor’un öldürülmesinin ardından çok sayıda asker öldürüldü.

Türkler ile savaşan Katalanlar daha sonra Türkler ile dost olarak Bizansa karşı beraber savaştılar. Az sayıda kalan Katalanlar Bizansa karşı intikam yemini ederek sürekli Bizansa saldırarak onları zayıflattılar. Osmanlı Devletinin kuruluş döneminde katalanların Bizansa saldırması Osman Bey’in işini kolaylaştırdı ve büyümesini hızlandırdı.

Kuruluş Osman Dizisinde de yer verilen Katalanlar bakalım tarihteki gibi ilerleyen dönemde Osman Bey ile dost olacaklar mı yoksa tamamen düşman olarak mı dizide olacaklar ilerleyen bölümlerde belli olacak.

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla Kuruluş Osman
Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Ne Zaman Ölüyor
Kuruluş Osman Kalanoz Tarihte Ne Zaman Ölüyor?

Atv’nin yeni dizilerinden Kuruluş Osman, iddialı kadrosu; güçlü prodüksiyonu ile oldukça iddialı geliyor. Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olacak olan...

Kapat