Kuruluş Osman

Kuruluş Osman Malhun Hatun Tarihte Kim, Kimin Kızı ?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

Kuruluş Osman dizisi çok yakında, Kasım ayı içerisinde başlayacak ve izleyicisiyle buluşacak. Dizinin tarihi anlatması ve gerçek olay ve kişileri ilham almasından dolayı Malhun Hatun’un gerçekte kim olduğu da çok merak ediliyor.

Birçok tarihi kaynağa göre Malhun Hatun Osman Gazi’nin ilk eşi ve Orhan Gazi’nin annesi olduğunu söylüyor. Bazı kaynaklar da ise bu durumun farklı olduğu belirtiliyor. Biz de yakın markaj ekibi olarak Malhun Hatun’u mercek altına aldık ve Tarihte kim olduğunu sizler için derledik.

Malhun Hatun Kimdir?

Malhun Hatun tarihte Osman Gazi’nin ilk eşi ve şehzade Orhan Gazi’nin annesi olarak karşımıza çıkıyor. Osmanlı Devletinin kuruluşunda çok önemli bir misyon edinmiş Malhun Hatun devletin ilerleyişinde ve büyümesinde Osman Gazi’ye her zaman destek ve yardımcı olmuştur. İyi bir eğitim alan Malhun Hatun kendisini geliştirmiş ve devletine ilim konusunda da padişah eşi olarak hizmet etmiştir.

Tarihçilerin bölündüğü kısım ise Malhun Hatun’un babasının kim olduğu.

Malhun Hatun’un Tarihte Babası Kim?

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin ilk eşi Malhun Hatun olduğu tarihçiler arasında da onaylanmış fakat babası hakkında fikir birliğine varılamamıştır.

Kimi Tarihçilere göre Malhun Hatun’un babası Osman Gazi’nin de çok önem verdiği ders aldığı ilim insanı Şeyh Edebali. Osman Gazi, Şeyh Edebali’den ders almak için gittiğinde Malhun Hatun’u görüp çok beğeniyor. Şeyh Edebali Osman Gazi’nin rüyasını yorumlayınca kızını veriyor ve Osman Gazi’nin ilk eşi Malhun Hatun oluyor. Bu evliliklerinden de Orhan Gazi dünyaya geliyor.

Kimi Tarihçilere göre ise Malhun Hatun Anadolu Selçuklu Devleti Veziri Abdulaziz Bey’in kızıdır. Osman Gazi bu evlilikle siyasi bir adım atmış ve vezir damadı olarak ileleyişini hızlandırmıştır. Tarihçilere göre Osman Gazi’nin ikinci eşi Rabia Bala Hatun Şeyh Edebali’nin kızıdır ve ondan çocuğu olmamıştır.

Malhun Hatun Ne zaman Ölüyor?

1323 yılında Söğütte ölen Malhun Hatun’un Mezarı Babası Şeyh Edebali’nin Tekkesinde bulunmaktadır.

Osman Gazi ve Malhun Hatun Çocukları Kimler?

Sadece Orhan Gazi’nin Malhun Hatundan olduğu bilgisi yer almaktadır.

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla Kuruluş Osman
Kuruluş osman konuralp kimdir
Kuruluş Osman Konur Alp Gerçekte Kim Ne Zaman Ölüyor?

Diriliş Ertuğrul dizisinin devamı niteliğinde olan Kuruluş Osman dizisi çok yakında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizinin yayınlanan fragmanlarında yeni oyuncu kadrosu...

Kapat