MasterChef

MasterChef Deepfry (Dipfray) Ne Demek Ne Anlama Geliyor?

Pinterestte Paylaş LinkedIn Tumblr

2019-2020 Masterchef heyecanı tüm hızıyla sürerken, izleyenler her yeni bir yemek yaparken; farklı yabancı terimler duyuyor. Örneğin; torşon, Yarışmacılar ile şefler arasındaki konuşmalarda geçen yabancı kökenli bu terimleri Masterchef izleyecileri merak eder oldu. Bu kelimelerden birtanesi de ”Deepfry (dipfray)”. Masterchef deepfry ne demek? Masterchef deepfry ne anlama geliyor?

Masterchef heyecanı devam ederken, yarışmacılar ödül oyununu, kaptanlık oyununu ve dokunulmazlığı kazanmak adına kıran kırana mücade ediyorlar. Şefler verdikleri yemeklerde yarışmacılardan farklı farklı teknikler kullanmalarını istemektedirler. Bu tekniklerden birisi de ”Deepfry(dipfray)”.

Masterchef yarışmacıları ve şefler tarafından sıkça kullanılan ”deepfry” kelimesi ingilizce den gelmektedir. İngilizce’de deep: derin, fry ise: kızartmak demektir. Yani 2 kelime birleşince derin- kızartma anlamı çıkıyor. Masterchef deepfray kelimesi derin-kızartma anlamına gelmektir. ”Deepfry” bir pişirme tekniğidir. Masterchef’te şeflerin zaman zaman yarışmacılardan birini istediği tekniklerden biridir.

Masterchef Deepfry(dipfray) Tekniği Nedir?

Deepfry: derin yağda kızartma tekniği, yiyeceğin içerisindeki nişastanın yumuşaması veya kırılması, protein, selüloz ve lifli dokunun kırılması ile yemeğin daha soft (yumuşak) hale gelmesi sağlanır.

Masterchef yarışmacılarından Faruk Batuhan Deep fry kelimesini kullanınca Danilo Şef tarafından: ”Deep fry deme baba burası Türkiye’‘ şeklinde bir diyalogta yaşanmıştır.

2019-2020 Masterchef’te kullanılan bütün yabancı kökenli sözcükler, mutfak ve gastronomi dilindeki anlamlarını sizlere sitemizde tanıtmaya devam edeceğiz. Takipte kalınız. Sormak istediğiniz sorular veya görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

Pinle
Daha fazla MasterChef
masterchef alican estetik
Masterchef Alican’ın Burnu Estetik Mi?

Masterchef yarışmasına sonradan katılan Alican Sabunsoy 1991 Adana doğumlu. Mersin Üniversitesinde Turizm ve Otelcilik bölümünü okuyan Alican burada tanıştığı bir...

Kapat